Břečka, malíř a Janiš

Historické fotografie z archívu Vladimíra Groše...


Zarazický kovářský mistr Antonín Motyčka (*1874 +1916) s manželkou Amálií, dcerou Josefa Bartla ze Šlapanic, byl otcem Elišky Motyčkové (*1902), provdané za Františka Břečku.
Eliška Motyčková (*1902), nejprve ztratila na frontě u Medzilaborců otce Antonína (v roce 1916) a o dva roky později jí umírá také matka. Dostává vojenskou podporu 30 kč. Stará se o ní rodina léčitele Janiše, která jí také vystrojí roku 1921 svatbu
František Břečka s manželkou Eliškou. Dole manželé Břečkovi poslouchají rádio
Rodina Františka Břečky vyfocená před dveřmi čekárny u Janišů
František Břečka (*1899 +1978), v letech 1913 – 1916, byl vyučen malířem a natěračem v Badenu u mistra France Sahánka
František s otcem, Tomášem Břečkou
František Břečka, voják I. světové války
František Břečka první zleva
Legionář František Břečka
František Břečka (*1899 +1978), mistr malíř a natěrač
V roce 1943 prováděla malířská firma Františka Břečky výmalbu kostela Andělů strážných ve Veselí nad Moravou
František Břečka s Františkem Zálešákem
V roce 1935 byl velitelem hasičů v Zarazicích František Břečka (I. zprava). Dole Kostrůnek, Všetula, Grňa
Hasičská zbrojnice
František Bártek byl v Zarazicích hlásným (ponocným). Troubil v noci na kravský roh. Jeho manželka Rozárie byla sestrou kováře Antonína Motyčky. Na snímku jsou taky sestry Brečkovi, Jarmila a Bronislava. V pozadí Zmola.
Kovářský mistr Antonín Motyčka padl v I. světové válce
Jeho vnučky Jarmila a Broňa Břečkovi u pomníku na němž byla fotka dědečka
Na dvoře u Břečků- Eliška, Bronislava a Jarmila (v pozadí škola)
Ladislav Janiš *1874 +1945
Zarazice č. 161

Velmi zajímavou osobností v Zarazicích byl léčitel Ladislav Janiš. Působil v domě kde se původně koncem 19. století nacházela Seidlerova hospoda. Za Janišem do Zarazic jezdili pacienti z celé republiky, úspěšně vyléčil řadu zajímavých osobností. Léčba spočívala ve zvláštním přístupu. Osoba si lehla na lůžko a byla přikryta zvláštním pouzdrem s velkým počtem žárovek, které tělo prohřívaly. Po tomto prohřátí následovala masáž. Masérky byly dvě sestry Konečné ze Znorov. Ladislav Janiš měl také obchod s léčivými bylinami. Jeho manželka zarazičanům poskytovala bylinky většinou zdarma.

Ladislav Janiš měl dcery Josefu, Miladu a Boženu. Milada Janišova si vzala Borise Hostýnka, její ruce uměly také léčit. Božena Janišová si nejdříve vzala za manžela znorovského učitele Lacinu, ale s ním se rozvedla. Janiš jim postavil vilku. Božena se vdala podruhé za Karla Machalu, ale ani toto manželství nebylo šťastné. Karel Machala vstoupil do německé armády. Po čase však zběhnul z fronty a skrýval se v podkroví Lacinovy vilky, kde vydržel až do konce války. Později se oběsil.

Lacinova vila
Ladislav Janiš (s brýlemi a knírem) s manželkou Josefou (*1891 +1951), dcerami Josefou, Miladou a Boženou a s neznámým mužem.
Janišovi dcery Milada, Božena, Josefa
Léčitel Ladislav Janiš
V roce 1936 na dvorku u Janišů. Vzadu Bronislava a Jarmila Břečkovi s neznámou pacientkou, dole sedí Milada Janišová, František Břečka a Božena Janišová.